ევროპის უნივერსიტეტი ჩეხეთში გამართულ საერთაშორისო კვირეულზე
ჩეხეთში, მენდელის უნივერსიტეტის 100 წლის იუბილესთან დაკავშირებით გამართულ საერთაშორისო კვირეულს, რომლის ფარგლებშიც მონაწილეებს „GoAbroad Fair and International Market”-ზე საკუთარი უნივერსიტეტების პრეზენტაციის შესაძლებლობაც ჰქონდათ, ევროპის უნივერსიტეტის ბიზნესისა და ტექნოლოგიების ფაკულტეტის დეკანი, თორნიკე ხოშტარია ესწრებოდა.
კვირეულის ფარგლებში, თორნიკე ხოშტარიამ, კოლეგებს  საქართველოში არსებულ მომხმარებელზე დაფუძნებული ბრენდის კაპიტალის შესახებ საკუთარი გამოცდილება გაუზიარა.
გარდა ამისა, ღონისძიების განმავლობაში გაიმართა შეხვედრები სხვადასხვა უნივერსიტეტების წარმომადგენლებთანაც.
ვიზიტის შედეგად, Erasmus+ KA1 and KA2 პროგრამაში მონაწილეობის შესახებ მოლაპარაკებები შემდეგ ეტაპზე გადავიდა, ისეთ უნივერსიტეტებთან, როგორებიცაა:

Professor Tornike Khoshtaria attended an international week at Mendel University
Professor Tornike Khoshtaria attended an international week at Mendel University in Brno (Czech Republic) from 14th to 18th of October 2019. The event marked the hundredth anniversary of Mendel University in Brno.
Prof. Khoshtaria was invited to give a speech and share his experience, about consumer-based brand equity in Georgian universities, with international colleagues from 55 different countries. Furthermore, during the event, apart from, academic activities the emphasis was made on individual meetings with relevant departments; faculty members; visits to laboratories; workshops (on branding, academic integrity, corporate social responsibility and other important academic issues.) Participants had an opportunity to promote their universities at “GoAbroad Fair and International Market”.
As an outcome of the visit, some agreements on collaborations including involvement in Erasmus + KA1 and KA2 calls are in process with the following universities: