კონკურსი კლინიკური პრაქტიკის ორი სტიპენდიისთვის თურქეთის ტოკატ გაზიოსმანფაშას უნივერსიტეტში
ევროპის უნივერსიტეტის მედიცინის ფაკულტეტი აცხადებს კონკურსს კლინიკური პრაქტიკის გავლის მიზნით, ევროპის უნივერსიტეტის დიპლომირებული სტომატოლოგის (ქართულენოვანი, ინგლისურენოვანი) ერთსაფეხურიანი საგანმანათლებლო პროგრამების სტუდენტებისთვის პარტნიორ ტოკატ გაზიონმანფაშას უნივერსიტეტში (თურქეთი) სტიპენდიის მოსაპოვებლად.
ტოკატ გაზიონმანფაშას უნივერსიტეტი წარმოადგენს ერთ-ერთ საუკეთესო უნივერსიტეტს თურქეთში და რეიტინგულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებას მსოფლიოში.
კლინიკური პრაქტიკის პერიოდი და ხასიათი
პრაქტიკა დაიწყება 2020 წლის 1 მარტს და დასრულდება 10 მარტს. ის წარიმართება აღნიშნული უნივერსიტეტის კლინიკაში. პრაქტიკისთვის აუცილებელი ენაა ინგლისური (მინიმუმ B2 დონე). პროგრამა მოიცავს კლინიკურ პრაქტიკას ზედამხედველობის პირობებში. ის არ არის განსაზღვრული სასწავლო კრედიტების დასაგროვებლად და მიზნად ისახავს, ხელი შეუწყოს სტუდენტს ცოდნისა და უნარ-ჩვევების დახვეწის კუთხით.
კონკურსზე დაშვება
კონკურსში მონაწილეობის მიღება შეუძლია დიპლომირებული სტომატოლოგიის (ქართულენოვანი, ინგლისურენოვანი) ერთსაფეხურიანი საგანმანათლებლო პროგრამების V-IX სემესტრის ნებისმიერ სტუდენტს.
სტიპენდია
პარტნიორ უნივერსიტეტში პრაქტიკის გავლა შერჩეული სტუდენტებისათვის იქნება უფასო.
სხვა დაკავშირებული ხარჯების თანადაფინანსების მიზნით, უნივერსიტეტეტის მიერ გამოყოფილი სტიპენდიის ოდენობა განისაზღრება 150 ამერიკული დოლარის ეკვივალენტი ლარში (ერთჯერადი დაფინანსება).
სტიპენდიების რაოდენობა: ორი სტუდენტისთვის.
ხარჯები, რომელთაც სტიპენდია არ ფარავს
ვიზის, ფრენის, განთავსების და სხვა დაკავშირებული ხარჯების დაფარვა მოხდება სტუდენტების მიერ.
ვიზა
სავიზო პროცედურებთან დაკავშირებით, შერჩეული სტუდენტები მიიღებენ აუცილებელ ადმინისტრაციულ მხარდაჭერას.
განაცხადი
კონკურსანტებმა განაცხადი უნდა შეავსონ არაუგვიანეს 13 თებერვლის 18:00 საათისა. ყველა კანდიდატს უნდა ჰქონდეს ვალიდური პასპორტი, ხოლო უცხოეთის მოქალაქე სტუდენტებს – საქართველოში ბინადრობის მოწმობა, რომელთაც ვადა კლინიკური პრაქტიკის პერიოდის შემდეგ გაუდით.
შერჩევის კრიტერიუმები
კონკურსის გამარჯვებულები შეირჩევიან გასაუბრების შედეგების მიხედვით.
გასაუბრება ორ ნაწილს მოიცავს. ორივე ნაწილის მაქსიმალური შეფასებაა 100 ქულა.
გასაუბრების პირველ ნაწილში შემოწმდება კანდიდატების ენობრივი კომპეტენცია ინგლისურ ენაში. სტუდენტებმა უნდა დაადასტურონ ინგლისურად საუბრის კომპეტენცია მინიმუმ B2 დონეზე. მაქსიმალური შეფასება - 50 ქულა.
გასაუბრების მეორე ნაწილში შემოწმდება კანდიდატების ზოგადი ცოდნა სტომატოლოგიაში. კომისია გამოცდის კანდიდატის მიერ სტომატოლოგიის ძირითადი ცნებების ფლობას. მაქსიმალური შეფასება - 50 ქულა.
სტიპენდიები გადაეცემა გასაუბრების იმ კონკურსანტებს, რომლებიც გასაუბრების ორივე ნაწილის შეფასებების ჯამის მიხედვით, საუკეთესო ქულებს მიიღებენ.
გასაუბრების დრო
გასაუბრება ჩატარდება 14 თებერვალს, 13.00 საათზე, მედიცინის ფაკულტეტის შენობაში (მისამართი: საქართველო, თბილისი, დავით სარაჯიშვილის გამზირი N17).

Contest for Scholarships in the Dental Medicine Clerkship Program at Tokat Gaziosmanpaşa University in Turkey
European University Faculty of Medicine announces a contest for dental medicine clerkship scholarships for two students of the program of Dental Medicine (including both Georgian and English medium ones) at a partner Tokat Gaziosmanpaşa University in Turkey.
Tokat Gaziosmanpaşa University is one of the best universities in Turkey and a high-ranking university in the world offering multiple academic programs.
Clerkship period and scope
The clerkship will start on 1 March and finish on 10th March 2020. It will be conducted in the university clinic. The required language for the clerkship is English (minimum Upper-Intermediate level). The clerkship includes clinical practice under supervision. It is not intended to accumulate ECTS credits but to assist the student to broaden his/her knowledge and skills.
All V- IX semester students of Georgian and English dental programs are eligible to participate in the contest.
Scholarship
Each scholarship includes one-time funding of 150 USD.
Number of Scholarships: for two students.
Communication
The Faculty will ensure the students’ effective communication with a host institution before the arrival and during the clerkship time.
Costs not covered by the scholarship
Selected students will cover visa, flight, accommodation and other related costs on their own. They can use the scholarship for that purpose as well (for two selected student the clerkship at the partner university will be free of charge).
Visa
The selected students will have the necessary administrative support from the Faculty related to visa procedures.
The contestants should apply for the scholarship no later than 13 February 6 pm via filling in the application form. All candidates must be aware that they need to have relevant health conditions that enable them to attend the clerkship program without disturbances. All candidates must have valid passports and residency cards extending the period of the clerkship.
Two winners of the scholarships will be selected according to the results of the interview with the selection commission
The interview includes two parts. Maximum assessment point from both parts is 100.
In the first part, the candidates will be examined in their English language skills. The students should prove their speaking competency minimum at Upper-Intermediate level. Maximum assessment point – 50.
In the second part, the candidates will have an interview in the general knowledge of dental medicine. The commission will test the candidate’s knowledge in the basic concepts of dental medicine — maximum assessment point – 50.
The two candidates who get total highest points from both parts will be awarded scholarships.
Interview dates
The interview will be held at 1 pm on 14 February in the building of the Faculty of Medicine (17 D. Sarajishvili Avenue, Tbilisi, Georgia).