ევროპის უნივერსიტეტსა და კლაიპედას უნივერსიტეტს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა
საერთაშორისო კოოპერაციის ფართო შესაძლებლობების რეალიზების მიზნით, ევროპის უნივერსიტეტსა და კლაიპედას უნივერსიტეტს (ლიეტუვა) შორის, ხელი მოეწერა შეთანხმებას, რომელიც ითვალისწინებს ორ უნივერსიტეტს შორის კულტურული, სამეცნიერო, საგანმანათლებლო და სხვა სახის კავშირების დამყარებას შემდეგი აქტივობების განხორციელებით:
- აკადემიური პერსონალის გაცვლა სამეცნიერო, სასწავლო და/ან სპეციალური სასწავლო კურსების ჩატარების მიზნით თავიანთი სპეციალიზაციის მიხედვით
- ერთობლივი კვლევითი პროგრამებისა და პროექტების განხორციელება
- ერთი ან ორივე მხარის მიერ შექმნილი სამეცნიერო და სასწავლო ლიტერატურის გაზიარება
- საერთო ინტერესის მქონე კონფერენციების, სეინარების და კულტურული აქტივობების ორგანიზება
- ევროპისა და სხვა ქვეყნების/ასოციაციების კვლევით და განვითარების პროექტებში, საგრანტო პროექტებსა და პროგრამებში მონაწილეობა.

European University and Klaipeda University signed the agreement of cooperation
European University and Klaipeda University (Lithuania) inspired by the extensive possibilities offered by international cooperation join in the agreement to establish mutually beneficial cultural, scientific, educational and other relations based on the following activities:
- Exchange of academic staff members for the purpose of research, teaching and/or the presentation of special courses in their fields of specialization;
- Establishment of joint research programs and projects;
- Exchange of postgraduate students;
- Exchange of scientific and educational literature produced by either or both parties;
- Organization of conferences, seminars and cultural activities of mutual interest to the institutions.
Common participation in Research & Development project related activities within the European and other networks, funds and programs.