"ევროპის უნივერსიტეტი" სამეცნიერო-საგანმანათლებლო ღონისძიებაში - "საზღვაო ქვეყნის ლურჯი პოლიტიკა” მონაწილეობს
"ევროპის უნივერსიტეტი" ბათუმში სამეცნიერო-საგანმანათლებლო ღონისძიებაში - "საზღვაო ქვეყნის ლურჯი პოლიტიკა" მონაწილეობს.
ღონისძიება საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს, აჭარის  ავტონომიური რესპუბლიკის განათლების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსა და ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ორგანიზებით ტარდება.
ღონისძიებას ასევე ესწრება ლუნდის უნივერსიტეტის (შვედეთი) არქეოლოგიის დეპარტამენტის წარმომადგენელი ბრენდან ფოლი, რომელიც საქართველოში სპეციალურად ამ ღონისძიებისთვის ჩამოვიდა. ის უკვე შეხვდა "ევროპის უნივერსიტეტის" პრეზიდენტ ლაშა კანდელაკიშვილს, სადაც ორმხრივი თანამშრომლობის საკითხები განიხილეს. "ევროპის უნივერსიტეტი" და "ლუნდის უნივერსიტეტი“ შავი ზღვის არქეოლოგიურ კვლევებს ერთობლივად იწყებენ, რაც საქართველოში საზღვაო არქეოლოგიის განვითარების კუთხით უმნიშვნელოვანესია.
ღონისძიება მოიცავს საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციას: "შავი ზღვისპირეთი ცივილიზაციათა გზაჯვარედინზე II“ და სამეცნიერო პავილიონების გამოფენას.
სამეცნიერო პავილიონების გამოფენაზე "ევროპის უნივერსიტეტს" წარმოდგენილი აქვს არქეოლოგიური არტეფაქტები "ევროპის უნივერსიტეტის" არქეოლოგიურ ისტორიული მუზეუმიდან.
სამეცნიერო პავილიონების გამოფენა დილიდან, ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მიმდებარე ტერიტორიაზეა გახსნილი.

"European University" is participating in the scientific and educational event "Blue Policy of the Maritime Country"
"European University" in Batumi is participating in the scientific and educational event "Blue Policy of the Maritime Country."
The event is jointly organized by the Ministry of Education and Science of Georgia, the Ministry of Education, Culture, and Sports of the Autonomous Republic of Adjara, and Batumi Shota Rustaveli State University.
Additionally, Brendan Foley, a representative from the Department of Archaeology at Lund University in Sweden, has traveled to Georgia specifically for this event. He has already met with the President of "European University," Lasha Kandelakishvili, where they discussed matters related to bilateral cooperation. "European University" and "Lund University" are embarking on joint archaeological research of the Black Sea, a significant endeavor for the development of maritime archaeology in Georgia.
The event encompasses an international scientific conference titled "Black Sea Coast at the Crossroads of Civilizations II" and an exhibition of scientific pavilions.
Within the exhibition of scientific pavilions, "European University" has presented archaeological artifacts from its Archaeological and Historical Museum.
The exhibition of scientific pavilions has been open to the public since morning in the vicinity of Batumi's Shota Rustaveli State University.