"ევროპის უნივერსიტეტსა" და "ჰორიზონტი ევროპას" საქართველოს ეროვნულ ოფისს შორის სამუშაო შეხვედრა გაიმართა
2024 წლის 11 მარტს "ევროპის უნივერსიტეტს" "ჰორიზონტი ევროპა" საქართველოს ეროვნული ოფისის წარმომადგენლები - "ჰორიზონტი ევროპის" საქართველოს ეროვნული ოფისის ხელმძღვანელი ლევან ხეცურიანი, "ჰორიზონტი ევროპის“ საქართველოს ეროვნული ოფისის ხელმძღვანელის მოადგილე ლუკა ქემოკლიძე, გაფართოების სვეტის ეროვნულის საკონტაქტო პირი ნინო როდონაია, ჯანმრთელობის კლასტერის ეროვნული საკონტაქტო პირი ნინო ნანავა ვიზიტით ეწვივნენ.
სამუშაო შეხვედრის მსვლელობისას, ეროვნული ოფისის წარმომადგენლებმა დამსწრე საზოგადოებას ჰორიზონტი ევროპის შესაძლებლობები გააცნეს, განხილული იყო მიმდინარე საგრანტო პროგრამები ჯანმრთელობის (Health), გაფართოების (Hop On Facility) და კლასტერული დაფინანსების მოპოვების შესაძლებლობები.

A working meeting was held between the European University and Horizon Europe National Office of Georgia
On March 11, 2024 representatives of “Horizon Europe” National Office of Georgia visited the European University. Present at the meeting were: Levan Khetsuriani, Head of Georgian National Office of Horizon Europe; Luka Kemoklidze, Deputy head of Georgian National Office of Horizon Europe; Nino Rodonaia, National Expansion Column contact person, and Nino Nanava, National Contact Person for the Health Cluster.
During the workshop, the representatives of the national office introduced the opportunities available through Horizon Europe, including discussions on current grant programs for health, expansion (Hop On Facility), and cluster financing opportunities.
The second part of workshop was conducted in a question-and-answer format.
Representatives from the Faculty of Medicine at the "European University" also attended the working meeting.