ჟან მონეს საზაფხულო აკადემიაში “ევროკავშირის გაფართოება: წარსულის გაკვეთილები მომავალი გადაწყვეტილებებისთვის” რეგისტრაცია დასრულებულია
ჟან მონეს საზაფხულო აკადემიაში “ევროკავშირის გაფართოება: წარსულის გაკვეთილები მომავალი გადაწყვეტილებებისთვის” რეგისტრაცია დასრულებულია.
სულ მიღებულ იქნა 358 განაცხადი, რაც კიდევ ერთხელ ხაზს უსვამს ამ თემის მნიშვნელობასა და აქტუალობას.
დემოგრაფია და გეოგრაფიული გავრცელება: განმცხადებელთა უმეტესობა - 92% - არიან ქართველები, ხოლო დანარჩენი 7% შედგება უკრაინელი, რუსი, აზერბაიჯანელი, სომეხი და ებრაელი მონაწილეებისგან. მათგან 95% გახლავთ საქართველოს მოქალაქეები, ხოლო 5% - რეზიდენტები. განმცხადებლები წარმოდგენილნი არიან საქართველოს სხვადასხვა კუთხიდან, რაც ცხადჰყოფს ქვეყნის მასშტაბით ევროკავშირთან დაკავშირებული საკითხებით ფართო დაინტერესებას, სხვადასხვა ეროვნების მოქალაქეებს შორის.
ასაკი და განათლება: მონაწილეები ასაკის მიხედვით კატეგორიზებულნი არიან შემდეგნაირად:
- 16-18 წელი: 52%
- 18-22 წელი: 30%
- 22-25 წელი: 6%
- 25+ წელი: 12%
ეს მონაწილეები მოიცავენ საშუალო სკოლის მოსწავლეებს, ბაკალავრის, მაგისტრატურისა და დოქტორანტურის სტუდენტებს, ასევე კურსდამთავრებულებს, რომლებიც ამჟამად არ სწავლობენ.
ცოდნის დონე: მონაწილეებმა თავად შეაფასეს თავიანთი წინარე ცოდნა ევროკავშირის შესახებ შემდეგნაირად:
- 66% შეაფასა თავისი ცოდნა, როგორც "კარგი"
- 17% შეაფასა, როგორც "დაბალი"
- 17% შეაფასა, როგორც "ძალიან კარგი"
ჟან მონეს საზაფხულო აკადემია 22 აგვისტოს დაიწყება და ყოველდღიური ლექციების რეჟიმში გაგრძელდება 26 აგვისტოს ჩათვლით. ლექციებს ქართველი და ევროპელი ექსპერტები ონლაინ ფორმატში გაუძღვებიან.
დასკვნითი ღონისძიება 5 სექტემბერს “ევროპის უნივერსიტეტში” გაიმართება, რაც მოიცავს გამოსვლებს, პრეზენტაციებს, პანელურ დისკუსიას. ღონისძიების დასასრულს ყველა მონაწილეს გადაეცემა შესაბამისი სერტიფიკატი.

Registrations for Jean Monnet Summer Academy "European Union Enlargement: Past Lessons for Future Decisions" is completed
Registrations for Jean Monnet Summer Academy "European Union Enlargement: Past Lessons for Future Decisions" is completed.
A total of 358 applications were received, reflecting the importance and relevance of this topic.
Demographics and Geographical Spread: The majority of applicants—92%—are Georgian nationals, with the remaining 7% comprising Ukrainian, Russian, Azerbaijani, Armenian, and Jewish participants. 95% of them are citizens of Georgia, while others are residents.
Applicants hail from across Georgia, demonstrating the widespread interest in EU-related topics across the country, and among different nationalities.
Age and Educational Background: Participants are categorized by age as follows:
- 16-18 years: 52%
- 18-22 years: 30%
- 22-25 years: 6%
- 25+ years: 12%
These participants include high school students, BA, MA, and PhD students, as well as recent graduates not currently enrolled in any educational program.
Knowledge Levels: Participants self-assessed their prior knowledge of the European Union as follows:
- 66% rated their knowledge as "good."
- 17% rated it as "poor."
- 17% rated it as "excellent."
This distribution highlights a strong foundational understanding among the majority of participants.
The Jean Monnet Summer Academy will begin on August 22 and will continue with daily lectures through August 26. Lectures will be conducted by Georgian and European experts in an online format
The Concluding Ceremony will take place on September 5 at European University and will feature speeches, presentations, and a panel discussion. At the end of the event, all participants will be awarded a certificate